Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozsévací lodě hvězdných bran

16. 4. 2011

Rozsévací lodě hvězdných bran

Základní specifikace / Popis / Design / Známé interiéry lodi / Historie

Rozsévací loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Antikové
Design Antikové
Technické specifikace
Pohon podsvětelný a FTL pohon
Palivo solární energie
Ochrana energetické štíty
Řídící systém počítač
Navigační systém počítač s naprogramovaným kurzem
Posádka bez posádky
Ostatní systémy podprostorová komunikace, továrna na hvězdné brány
Použití
Účel výroba hvězdných bran, rozsévání hvězdných bran a mapování vesmíru pro Destiny
Rok zavedení před cca 60 miliony lety
Příslušnost Antikové, Ursini
Stav stále aktivní

Popis

Rozsévací lodě hvězdných bran jsou bez posádky a byly vypuštěny ze Země Antiky, před desítkami milióny lety. Před vypuštěním Destiny, Antikové vyslali několik těchto lodí, aby vytvořily cestu pro Destiny napříč vesmírem. Jejich úkolem bylo pátrat po vhodných planetách a zanechat na nich hvězdné brány, které lodě sami byly schopny vyrobit a potom předat tuto informaci na Destiny. Později byla sama Destiny vyslána na tyto planety, aby provedla podrobnější průzkum (SGU 1x02 - Air).

Při cestách po každé galaxii je ale vytyčen zhruba nějaký přímý kurz napříč galaxií z jednoho konce na druhý. Loď pak předává údaje o těchto planetách zpět na Destiny, aby mohla určit kurz a ohodnotit životaschopnost planet, pokud by bylo nezbytné pátrat po určitých nezbytných dodávkách. Jsou schopné uchovávat obrovské množství energie, která dokonce stačí na vytočení Země z Destiny (SGU 1x02 - Air1x16 - Sabotage2x03 - Awakening).

Design

Rozsévací loď z bokuRozsévací lodě hvězdných bran mají stejný základní tvar jako Destiny, ale jsou více ploché v jejich celkovém designu. Co se týče velikosti, jsou zhruba poloviční, než Destiny. Nemají rozsáhlou pyramidovou nástavbu nad sekcí motorů jako Destiny, ani rozsáhlé "křídla" v zadní části lodi, které má jen na vrchní straně a jsou podepřeny jakýmisi kovovými rámy. Loď má dokovací port na vrchní zadní části lodi, který umožňuje spojení s Destiny, která ho má naopak na spodní straně. Rozsévací loď má přední část podobně tvarovanou jako Destiny, teda do špičky (SGU 2x03 - Awakening).

Známé interiéry

Chodby

Chodba na rozsévací lodiLoď má řadu chodeb, které jsou ale dosti úzké a tým v nich musí chodit po jednom za sebou. To je pravděpodobně způsobeno tím, že loď není primárně určena pro nějakou posádku. Chodby jsou skoro všude lemovány různými rourami, trubkami, ozubenými koly a podobně, takže je docela těžké se v nich orientovat. To je pravděpodobně způsobeno zase tím, že není určena pro posádku a také tím, že je o dost starší, než Destiny (SGU 2x03 - Awakening).

Místnost s komorami Ursinů

Místnost s komoramiKdyž tým zjistil, že nejsou na palubě sami a zhroutil se jim tam jeden Ursin, byli pověřeni, aby se porozhlédli, jestli jich tam není více. Greer potom vypátral jednu místnost, kde se nalézalo asi tucet komor, ve kterých byli mimozemšťané ve stázi a byly také nějak propojené. Zdá se, že aktivací systémů lodi se tyto komory probudily. Komory byly spojeny nějakým kabelem s lodí. Místnost je poměrně velká na poměry této lodi a tyto komory tam nebyly od začátku, protože si je tam přinesli Ursini, když našli tuto loď a chtěli ji prozkoumat. Není známo, k čemu tato místnost sloužila před tím, než přišli Ursini na palubu (SGU 2x03 - Awakening).

Řídící místnost a dokovací port

Řídící místnost na rozsévací lodiProtože tato loď není určena pro posádku, nemá pravděpodobně žádný můstek, ale nachází se na ní jakási řídící místnost, která je podobná jako na Destiny. Místnost je celkově menší než na Destiny a je obehnána různými rourami a trubkami, mezi kterými je řada úzkých vstupů do místnosti z chodeb. Toto řídící centrum se nalézá v zadní části lodi a obsahuje v centru místnosti ovládací rozhraní, které je trochu odlišné od Destiny, protože nevypadá jako "ohryzek", ale spíše jako válec mezi podlahou a stropem místnosti. Okolo něj jsou podobně jako na Destiny ovládací konzole, ale trochu odlišné a staršího designu. Pomocí konzolí se dají manuálně ovládat systémy lodi a převést dokonce energii mezi loděmi. Pro přenos energie a dat mezi loděmi, je využíván dokovací port (SGU 2x03 - Awakening).

Továrna na hvězdné brány

Továrna na hvězdné brányTyto lodě jsou určeny pro výrobu hvězdných bran a následně je umístí na světy, které mohou být vhodné pro život a vytyčit tak cestu pro Destiny, aby je více prozkoumala. Továrna na hvězdné brány na této lodi je dost rozsáhlá a nalézá se v celé zúžené přední části lodi, kde je skopna pojmout velké množství připravených a hotových bran, kde jsou seřazeny za sebou a v zadní části továrny se vyrábějí, kde se nalézá také nahoře lávka, ze které se dá sledovat celý proces výroby. Je to nejrozsáhlejší prostor na lodi a je to vlastně zároveň i sklad hotových a připravených hvězdných bran (SGU 2x03 - Awakening).

Historie

Rozsévací lodě Hvězdných bran začali svou cestu ještě před Destiny, aby ji připravily na to, co ji bude čekat při dalším podrobnějším zkoumání vesmíru. Tisíce světů před Destiny už mělo své hvězdné brány, takže se dá předpokládat, že byly vyslány daleko dříve před ní (SGU 1x02 - Air).

Později, když se expedice dostala na Destiny, Dr. Nicholasi Rushovi se podařilo získat přístup k podprostorovému spojení s rozsévací lodí, které tyto lodě používají ke komunikaci s Destiny a začal se probírat daty, jestli najde něco zajímavého (SGU 1x09 - Life).

Spojení s DestinyKrátce poté, co skončila invaze Luciánské aliance na Destiny, se posádka setkala s touto lodí. Destiny zakotvila u této lodi a začala stahovat informace z databáze počítače rozsévací lodi. Z informací se také dozvěděli, že má loď dostatek energie na spojení Destiny se Zemí. Při zkoumání lodi expedice objevila skupinku cizinců, žijící na této lodi. Zatímco první z nich byl poslušný, ostatní zaútočili na Rushe a vojáka, když se snažili využít energii lodi ke spojení Destiny se Zemí. Obrátili tok energie z Destiny a expedice musela ustoupit zpět na Destiny, ale Telford tam zůstal, aby se pokusil zvrátit tok energie. Rush ovšem z můstku ukončil spojení a odpojil Destiny od lodi. Destiny skočila do FTL a Telford zůstal sám na lodi s cizinci (SGU 2x03 - Awakening).