Jdi na obsah Jdi na menu
 


Raketoplán

16. 4. 2011

Raketoplán

Raketoplán

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Antikové
Design Antikové
Technické specifikace
Pohon manévrovací trysky, podsvětelný pohon
Ochrana energetický štít
Senzorový systém podprostorové senzory
Navigační systém radar
Protiopatření stealth mód
Zbraňový systém 2 energetické pulzní zbraně
Posádka 5
Minimální posádka 1
Cestující 12
Použití
Účel raketoplán
Rok zavedení před cca 60 miliony lety, od roku 2009 využívala expedice Destiny
Příslušnost Antikové, Tau'ri
Stav porouchané a opuštěné

Popis

Interiér raketoplánuNa palubě Destiny spočívá velký raketoplán, který je zakotvený venku na lodi pomocí svorek a může být zpřístupněn skrz vzduchový uzávěr a přechodovou komoru. Zdá se, že Destiny měla tři raketoplány, ale v době příchodu expedice, měla jen dva. Antický raketoplán má tvarem blíže spíše k tradičnímu pozemskému designu. Raketoplán je větší než Jumper, má sedadla pro celkem 17 osob, včetně 5 členů posádky. Přední část kokpitu obsahuje veškeré konzole pro ovládání raketoplánu a také trojici hlavních oken. V kokpitu jsou tři křesla. Křeslo pilota s rozhraním pro řízení, doplňková oblast řízení navigace a oblast se zbraňovými systémy. Za doplňkovými ovládacími prvky zbraní a navigačních systémů jsou také sedadla. Zadní část raketoplánu je skladovací prostor a je také určen pro cestující. Obsahuje lavice k sezení, šest na každé straně, tedy celkem 12 cestujících. Loď je přístupná přes dveře v zadní části raketoplánu, které po zakotvení s Destiny se otevírají do přechodové komory. Žádné jiné vchody zatím nejsou známy.

Loď je schopna podsvětelné rychlosti, ale ne rychleji jak světlo. Jeho podsvětelná rychlost je také menší než u Destiny samotné. Má dvoje energetické zbraně na křídlech, mířící dopředu, které se zdají být stejně výkonné, jako střelecké věže na Destiny.

Ovládací panely

Ovládací konzoleOvládací a řídící prvky, displeje a světelné indikátory, jsou doprovázeny antickým popisem, a protože ne všichni členové expedice umějí číst antický text, mají anglické překlady napsány na kousku papíru a rozmístěny po celém raketoplánu.

Z pilotního křesla má pilot přístup k většině (ne-li ke všem) systémům lodi. Přímo vpředu jsou ovládací prvky řízení lodi, jako pomocné rakety, inerciální tlumiče, automatický pilot, náklony / odchýlení se z kurzu a podvozek. Nad těmito ovládacími prvky je navigační radar a vůbec nejdůležitější odpočítávání skoku Destiny do FTL, stejně jako ukazatele podpory života, jako je úroveň kyslíku a vnitřní teplota a tlak. Po pilotově pravé straně jsou zbraňové systémy, jako je manuální ovládání, zaměřování a obranné systémy (štíty). Nalevo jsou lodní energetické systémy.

Osoba u doplňkové navigace má dva displeje, na nichž může monitorovat systémy, jako režim stealth, široké spektrum senzorů, mezi nimi i dlouhého dosahu a diagnostiku. V doplňkové oblasti zbraní mají přístup k hlavním zbraním, indikátorům vzdálenosti, štítům a pomocným raketám.

Historie

Poškozený druhý raketoplánKdyž expedice dorazila v roce 2009 na Destiny, objevili na ní dva raketoplány. Zdá se ovšem, že Destiny měla 3 takovéto raketoplány, přičemž není známo, co se se třetím stalo. Jeden měl rozbité okno, ze kterého vzduch na lodi unikal. Nicméně energetický štít byl automaticky vztyčený, aby udržel atmosféru, ale z neznámého důvodu ji úplně neudržel a vzduch jím pronikal do kosmu. Dveře přechodové komory byly porouchané a zabránit unikání vzduchu se mohlo jen, pokud by byly zavřené dveře raketoplánu, ale problém byl v tom, že to šlo jen z raketoplánu. Nakonec se obětoval senátor Armstrong, aby zachránil expedici a dveře z raketoplánu uzavřel (SGU 1x02 - Air). Tento raketoplán byl později částečně opraven, aby mohl absolvovat jednosměrný let na planetu s obeliskem (Eden) a byl tam zanechán (SGU 1x13 - Faith).

Druhý raketoplán, který je na Destiny, je plně funkční. Scott udělal otisky antických popisů kontrolek a Brody je přeložil do angličtiny. Ačkoli Scott neměl žádné zkušenosti létání s tímto strojem, projevil o to zájem a od té doby raketoplán pilotuje, pokud je potřeba. Použili ho například, když Destiny mířila do hvězdy, nebo také s pomocí něho dokázali zneškodnit pár lodí modrých humanoidů a také ho využili při cestování na planetu s obeliskem (SGU 1x04 - Darknes, 1x05 - Light, 1x11 - Space, 1x12 - Divided, 1x13 - Faith).

Srážka raketoplánu se skálouHavarovaný raketoplánKdyž byla Destiny už v jiné galaxii od příchodu expedice, Rush využil nově objevený hlavní kód lodi a její můstek k tomu, aby vystoupili z FTL, protože potřebovali vodu a jídlo. Nejbližší planeta měla poškozenu bránu a proto vyslali v raketoplánu na planetu tým. Raketoplán byl ale poškozen a zřítil se na povrch planety v důsledku velikého stáří v kombinaci s účinky planetární atmosférické super rotace. Seržant Riley byl vážně zraněn a později zemřel. Velmi poškozený raketoplán byl zanechán na planetě (SGU 2x02 - Aftermath).